Projekt elektroinštalácie rodinného domu
Projekt elektroinštalácie rodinného domu je nutnou súčasťou pri výstavbe či jeho rekonštrukcií. Ako by mal vyzerať jej projekt a čo obsahovať? Na to sa pozrieme na nasledujúcich riadkoch.
Obsah projektu elektroinštalácie rodinného domu
Technická dokumentácia projektu elektroinštalácie rodinného domu má obsahovať základné informácie o objekte, teda počet izieb, využívané výkonovo náročnejšie elektrospotrebiče, druh kúrenia či počet žijúcich osôb. Ďalšou položkou je celkový súpis použitých elektrospotrebičov a ich príkony, celkový predpokladaný príkon, návrh prierezu prípojky a hlavného domového vedenia, použitú napäťovú sústavu, spôsob riešenia ochrany pred nebezpečným dotykovým napätím, stupeň dodávky elektrickej energie, spôsob merania jej spotreby, predpäťová ochrana, ochrana proti skratu, blesku a elektrickým výbojom, určenie druhu prostredia, súpis použitého materiálu a popis riešenia elektroinštalácie textový aj obrazový a vizualizácie interiérov.
Projekt elektroinštalácie – prečo je dôležitý
I keď samotný projekt elektroinštalácie rodinného domu nie je nutne potrebný a aj bez neho dostanete stavebné povolenie, predsa len jeho vypracovanie má pri následnej realizácii svoj zmysel a uľahčuje prácu odborníkov a samotné vykonanie elektroinštalácie sa bez neho nezaobíde. Samozrejmosťou je dodržiavanie platných noriem a predpisov aj úzka spolupráca s užívateľom domu a architektom. V úvode sa vypracováva prvotný projekt s predpokladaný riešením, i keď nie úplne kompletným, ale potrebným pre zaistenie materiálu a vyrátanie cenovej kalkulácie.
Počas samotnej realizácie sa upresňujú a konkretizujú jednotlivé požiadavky užívateľa objektu, ktoré sa následne postupne zapracúvajú do elektroprojektu, aby bol uchovaný reálny stav. Projekt elektroinštalácie má svoj zmysel a majiteľ domu sa k nemu môže kedykoľvek vrátiť.