Zapojenie poistkovej skrine
Pri každej rekonštrukcii či stavbe nového domu alebo iného objektu je záujem byť napojený na zdroj elektrickej energie čo najrýchlejšie. Dôvod je zjavný, každý chce bývať čo najskôr a bez „šťavy“ to nepôjde. Ustavične sa zvyšujúce nároky na tok elektriny, stále viac napojených spotrebičov a zariadení si vyžaduje aj vyššie požiadavky na bezpečnosť.
Zapojenie poistkovej skrine
Úlohou dôležitých elektrických súčiastok – poistky alebo ističa je chrániť elektrický obvod pred nadprúdom a skratom. Jednoducho povedané je to najslabšie miesto v obvode, kde sa pri preťažení preruší tok elektrickej energie a zabráni sa skratu. Istič, na rozdiel od poistky, je možné znova použiť. Schéma zapojenia ističov môže zahrňovať buď celý byt či dom alebo najčastejšie len určitý okruh, čo je praktickejšie riešenie. Týmto spôsobom je chránená kabeláž, zásuvky, spínače aj samotné elektrické zariadenia napojené do siete. Vďaka zapojeniu poistkovej skrine môžeme tiež zabrániť prípadnému požiaru a škodám ním spôsobeným.
Inštalácia hlavného rozvádzača a ističa vo vašej domácnosti
Hlavný rozvádzač je v prípade rodinných domov zapustený do omietky a v prípade bytov inštalovaný na stenu. S elektromerovým rozvádzačom je spojený káblom, ktorý ma hodnotu ističa. Hlavný istič je volený podľa veľkosti výkonu spotrebičov v objekte. Ráta sa to vynásobením súčtu inštalovaného výkonu a koeficientom súčinnosti. Čo sa týka rodinných domov má štandardne veľkosť 25 A. V prípade bytov 20 A. Odporúča sa nechať si zapojiť poistkovú skriňu odborníkmi, ktorí najlepšie vedia ako bezpečnostné prvky inštalovať podľa potrieb zákazníka.